Najlepsi specjaliści od autyzmu – samorzecznicy

Wiecie, kto to?
Przyznam szczerze, że jak zaczęłam zgłębiać temat, nie miałam pojęcia, kto zacz. ????‍♀️
Zaczęłam rozglądać się za książkami, czytałam artykuły w internecie, ale pierwsze, co mi wyrzuciło, to opracowania specjalistów.
Pojechałam na konferencję organizowaną przez IWRD w Gdańsku i tam też specjaliści.
Cały czas szukałam innego źródła – jakby intuicyjnie. Bardzo ciekawiło mnie, jak autyzm wygląda… u autysty. ???? A nie u specjalisty. ????
Aż nagle, pewnego dnia trafiłam na kanał Agony Autie na yt. Kobiety ze spektrum… Co to było za olśnienie ????


Później, dzięki Ani, w moje ręce trafiły książki napisane przez autystów. Jedna o Dietmarze – „Gdybym mógł z wami rozmawiać” – jest to poruszająca, przynajmniej moje, zakamarki duszy, opowieść chłopca, który nie mówi, ale potrafi pisać… Nieocenione źródło dla nas rodziców.

Ciężko jest wyobrazić sobie autyzm, czytając opracowania na jego temat. Poza tym – co najważniejsze – każdy autysta (każda osoba ze spektrum – muszę uważać na słowa, bo chcę wspomnieć o Pani Asi Ławickiej, a wiem, że ma alergię na słowo „autysta” ???? przepraszam, ale tak jest łatwiej i szybciej) jest tak inny i tak różny, że nie sposób wrzucać ich do wspólnego worka.
Zaczęłam szukać dalej i natrafiłam na to, co rozbraja system ???? – na samorzeczników!
Kto to są:


Samorzecznictwo (ang. self-advocacy) – ruch obywatelski osób niepełnosprawnych z zaburzeniami rozwoju, niepełnosprawnością intelektualną i innymi, propagujący prawo osób niepełnosprawnych do pełnego decydowania o swoim życiu, wypowiadaniu się we własnym imieniu oraz posiadaniu takich samych praw, jak osoby pełnosprawne. Głównym zdaniem ruchu samorzeczniczego jest podejmowanie działań na rzecz zapobiegania wykluczeniu osób odmiennych rozwojowo oraz zwiększania ich partycypacji w życiu obywatelskim.

Źródło: https://jasnastronaspektrum.pl/samorzecznictwo/

Będę krzyczeć, bo to ważne! – WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY ZGŁĘBIAJĄ TEMAT W ZWIĄZKU Z POSTAWIENIEM DIAGNOZY LUB PODEJRZENIAMI POLECAM CZYTAĆ TO, CO TA KONKRETNA GRUPA MA DO POWIEDZENIA!

Postaram się przedstawić Wam kilka tych osób, bo przyglądam się im bacznie i ogromnie ich polubiłam!
Kolejność przypadkowa! ????
Jeżeli ktoś nie życzy sobie znaleźć się w tym zestawieniu, to proszę o wiadomość – byle nie pozew sądowy ???? dogadajmy się ????

Aleksandra Rumińska

1. Aleksandra Rumińska – uwielbiam z nią wymieniać zdania. Jest pasjonatką paleontologii i geologii. Mamą dwóch synów z autyzmem. Bardzo błyskotliwa, z ogromnym poczuciem humoru, empatią, rozległą wiedzą na bardzo różne tematy.

Olga Wojdak

2. Olga Wojdak. Olga to wulkan wszystkiego! Wulkan ekspresowych, niezwykle trafnych ripost. Studiuje zootechnikę. Jej pasją jest ornitologia. Pisze artykuły do wikipedii. Zajmuje się popularyzowaniem nauki. Jej prezentacja podczas konferencji w Toruniu to było niesamowite doświadczenie.

Marek Stankiewicz

3. Marek Stankiewicz – oto, co o sobie pisze ???? Mam zespół Aspergera, ASD, „jestem w spektrum autyzmu”, jakkolwiek to zwać. Od pewnego czasu zajmuję się pomaganiem osobom z autyzmem (między innymi pracuję w szkole dla dzieci z ASD), a mój bodajże 73. z kolei zawód to oligofrenopedagog. Przez fotografie i mojego bloga „Photography and Asperger” staram się pokazać, jak widzę i odbieram rzeczywistość, a przy okazji podsunąć parę moich sprawdzonych patentów na radzenie sobie z tym światem.
„73. zawód ????” – uwielbiam ich! Co tu dużo gadać.

Joanna Ławicka

4. Joanna Ławicka jest prezesem zarządu Fundacji Prodeste. Autorką książki „Nie jestem kosmitą” – bardzo, bardzo polecam! oraz kolejnej, która jest obowiązkową pozycją dla każdego człowieka: „Podręcznik pedagogiki empatycznej”. Pasjonuje się rozwojem człowieka, obserwowaniem świata i ludzi. Jej przemyślenia są zawsze niezwykle trafione. Uwielbiam czytać wszystko, co wychodzi spod pióra Pani Joanny, słuchać jak mówi o autyzmie. Do dziś jestem pod wielkim, nie do opisania wrażeniem, prezentacji podczas konferencji.

Adam Wrzesiński

5. Adam Wrzesiński. Adama poznaliśmy na konferencji. Sam do nas podszedł. Później mieliśmy okazję wymienić parę zdań. I znowu – poczucie humoru, niezwykle trafne spostrzeżenia! Niesamowity człowiek. Po prostu. Adama konikiem jest matematyka. Również, tak, jak wszyscy wymienieni powyżej zajmuje się popularyzowaniem nauki!

Weronika Ławicka

6. Weronika Ławicka – córka Pani Asi. Miałam okazję być świadkiem jej bardzo poruszającego wystąpienia. Opowiadała o odrzuceniu ze strony rówieśników w szkole, przeplatając to wzmiankami o swojej pasji do rysowania. Jej obrazy krzyczą! Ogromna wrażliwość! Autorka ilustracji do „Podręcznika pedagogiki empatycznej” Joanny Ławickiej.

7. Jan Gawroński. O mamo! Co to jest za chłopak! Jak on potrafi formułować swoje myśli i odczucia… Nie sposób to opisać!


– jesteś sycąca dla mnie teraz, – ssssycąca? Janku, o czym Ty mówisz?
– o miłości.
Kiedy jesteś dużo ze mną, mam to uczucie w organizmie. – powiedział Janek do swojej mamy – Sylwii Mądrej.
Dostrzegacie tą głębie? Ja nie mogę wyjść ze zdumienia nad słowami Janka.
Janek wraz z całym autism teamem walczy o różne ważne rzeczy – wywalczył ciszę dla autystów w Auchan, wstawiał się za dręczoną przez dyrektora i jego żonę dziewczynką ze spektrum… Był prelegentem na TedxKids… Nie sposób wspomnieć wszystko… Ma w sobie niezgłębione pokłady miłości do ludzi. <3

8. Agnieszka Warszawa. To osoba, której bardzo dużo zawdzięczam. Podczas minutowe wymiany zdań zrobiła tsunami w mojej głowie. To ona właśnie, jako pierwsza, pogratulowała nam Jasia. ❣️Uwielbiam czytać, słuchać, oglądać to co ma do powiedzenia… Jej relacje z podróży są tak głębokie, że można poczuć klimat miejsca, o którym pisze w pełni. Zajmuje się ważnym zagadnieniem mutyzmu wybiórczego u autystów. Uważa, że świat jest przegadany!

Aleksander Tadeusz Zagrodzski

9. Aleksander Zagrodski. Pamiętam go z konferencji. Pełne zaangażowanie! Muszę to zacytować, bo nie jestem w stanie powtórzyć: Miłośnik językoznawstwa, szczególnie diachronicznego, rozkochany w języku estońskim i łotewskim. Fascynat astronomii. Również muzyk, fan filmu, tolkienista. Obecnie student letonistyki. Moim drobnym marzeniem jest opracować język w pełni zdolny wyrazić moje postrzeganie, mój obraz świata. Dążę do dialogu, do wzajemnego zrozumienia i akceptacji.
Szok… ????

Tomasz Komorski

10. Tomasz Komorski. Tomka poznałam na przerwie podczas konferencji. Zwrócił moją uwagę tatuaż na jego przedramieniu – please eat sometimes – proszę jedz czasem… Zapytałam, czy to w ramach przypomnienia. Okazało się, że tak. Tomek, jak już gdzieś wcześniej wspomniałam, sprawia wrażenie stoika. Jego wypowiedzi, w odróżnieniu do moich, są przemyślane, wyważone… Bardzo trafne. Pasjonuje się czołgami. Przeprowadza wywiady.

Filmy, które nagrywa, oglądam z wielkim zaciekawieniem! Pozdrawiam Tomka serdecznie. Mam nadzieję, że częściej będzie można go posłuchać na konferencjach.

Kinga Krowiranda

11. Kinga Adrianna Krowiranda
Autorka bardzo ciekawego bloga – ta, co nie wyrosła. Ogromnie zapraszam! Ma za sobą bardzo trudne przeżycia, o których zdraża się jej mówić na konferencjach. Ogromnie doceniam, że chce się nimi dzielić. Taka wiedza pozwala nam zrozumieć pełniej świat autystów.

Kosma Moczek

12. Kosma Moczek
Trudno scharakteryzować Kosmę w paru zdaniach. Jak zastanawiacie się, jak wygląda ekstrawertyczny autysta, to właśnie on. ???? Polecam zajrzeć na jego stronę kosma.pl

13. Piotr Antoni Kargul – ekspert w dziedzinie autystycznych spraw damsko-męskich. Jego prezentację mam do dziś w pamięci. ???? Miałam okazję rozmawiać z nim niejednokrotnie.

14. Michał Tadeusz Handzel – filozof ze spektrum. Niezwykłe wrażenie na mnie zrobił! Poziom wiedzy, łączenia faktów, wyciągania wniosków, sposób podania tego. To było na prawdę coś! Możecie posłuchać go. Co drugi czwartek prowadzi na yt wykłady filozoficzne. Bardzo ciekawe. Można zajrzeć wgłąb siebie.

Jest ich więcej. Chciałabym napisać o wszystkich, ale Jan nie pozwala ????
Napiszę jeszcze szybko!
Po tym co tu zaprezentowałam nasuwają się takie wnioski. Wszystkich tych ludzi łączy:
– ogromny poziom empatii
– rozległa i bardzo uporządkowana wiedza
– chęć do popularyzowania nauki
– chęć do dzielenia się własnymi doświadczeniami
– niesamowite poczucie humoru
– błyskotliwość
itd. itd.
Muszę pędzić! ???? Będę kontynuować, nie martwcie się! ????

EDIT: dorzucam sama od siebie Kubę Woźniarskiego – specjalistę w okazywaniu uczuć ????

Dodaj komentarz