O Jasiu, o Blogu, O Nas

Witaj! Cieszę się, że tu jesteś! 🙂

Będziemy mieli okazję wspólnie odbywać spacery po jasiowym lesie,

odkrywać niezwykle fascynujący świat spektrum autyzmu,

poznawać niesamowitych ludzi, o których być może nie usłyszycie od razu po usłyszeniu diagnozy Waszego dziecka. Mam na myśli samorzeczników i rzeczników spektrum autyzmu. Na prawdę WARTO ich poznać! Każdego z osobna.

Pewnie o kimś zapomniałam. Edytowałam tą galerię kilkanaście razy 😉 Bardzo przepraszam, jeśli tak się stało.

Skoro nie możemy dostać się do czyjegoś umysłu, czy to autystycznego czy nie, zamiast karać wszystko, co odbiega od normalności, czemu nie celebrować wyjątkowości i cieszyć się za każdym razem, gdy ktoś puszcza wodze fantazji? 

Jak się tak zastanowić, to co to jest normalność? Co to znaczy? Wyobraźcie sobie, że najlepszy komplement brzmiałby: „Jesteś naprawdę normalna”. Jednak komplementy brzmią: „Jesteś wyjątkowy” lub „Wychodzisz poza schemat”. „Jesteś niezwykły”. Skoro jednak ludzie chcą tacy być, to czemu tak wielu stara się być normalnymi? Czemu wlewają do foremki genialne światło indywidualności? Ludzie boją się różnorodności, więc próbują i zmuszają wszystkich, nawet tych, którzy nie chcą lub nie potrafią, by stali się normalni. Istnieją obozy dla osób odmiennych seksualnie lub autystyków, gdzie próbuje się ich „unormalnić”. To straszne, że ludzie robią to w dzisiejszych czasach. 

Rosie King: https://www.ted.com/talks/rosie_king_how_autism_freed_me_to_be_myself/

To naprawdę bardzo różnorodny świat! Każda z tych osób ma niesamowicie dużo do zaoferowania. I wszyscy bardzo różnią się od siebie. Ich poziom empatii ogromnie zaskakuje. To zupełnie inna empatia niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni. Niejednokrotnie wyciągnęli dla mnie pomocną dłoń. Oprócz tego, łączy ich coś jeszcze. To niesamowity, nieuchwytny pierwiastek. Coś co odróżnia ich od 99% reszty świata. Coś bardzo niezwykłego i właśnie „to coś” chciałabym Wam i sobie przy okazji, przybliżyć.

Znajdziecie tutaj również informacje o konferencjach, czy warsztatach lub szkoleniach, na które moim zdaniem warto, a nawet trzeba pojechać.

Przy okazji postawiłam sobie za cel rozprawić się z bardzo krzywdzącymi mitami na temat autyzmu.

W przestrzeni publicznej jawi się on jako coś przerażającego, coś czego żaden rodzic nie chce dla swojego dziecka.

Najważniejsze, żeby było zdrowe…

Każdy rodzic

Osobom w spektrum towarzyszą choroby, jak wielu ludziom, ale sam autyzm chorobą nie jest. To po prostu inna ścieżka rozwojowa, którą z pewnością nie łatwo jest zrozumieć, ale uważam, że pięknie jest nią podążać. Ja mam wspaniałego przewodnika. I przewodniczkę. 🙂 Czasami włazimy w gęste krzaki (dosłownie i w przenośni), czasami stajemy nad przepaścią, ale bardzo często odkrywamy przepiękny świat! Inny! Zapomniany! Trochę ukryty… Jestem wdzięczna za moje dzieci! <3

Zapraszam do rozmów, do posiedzenia przy kawie pod naszym ulubionym drzewem, lub na naszym ulubionym pomoście. Zapraszamy na spacer po lesie z Jasiem i jego rodziną. Do dzielenia się przemyśleniami, radościami, smutkami, przeżyciami, zabawnymi i mniej zabawnymi historiami.

To przestrzeń, w której chciałabym, aby każdy czuł się bezpieczny.

Możemy Was też poczęstować jajami od szczęśliwych kur! 😀

Zapraszamy! 🙂

Albo możemy zwyczajnie posiedzieć w domku na drzewie i posłuchać co „mówi” las.